למגזין המקוון - לחצו כאן
קבוצות קיימות ועתידיות - לחצו כאן

תזונת ספורט

חדשות ועדכונים

קבוצות
לחצו כאן בכדי להתעדכן בקבוצות העומדות להיפתח או בקבוצות קיימות
חדשות תזונת ספורט
לחצו כאן וקיראו על חדשות תזונת ספורט

הרשמה למגזין המקוון

הדפסת דף זה

משקה ספורט

 
 
 
משקאות ספורט / משקה איזוטוני / משקאות אנרגיה
 
משקה ספורט איזוטוני הוא משקה המיועד לאנשים העוסקים בפעילות מאומצת לאורך זמן. ככל שמשך הפעילות עולה ישנה ירידה מתמדת במקורות האנרגיה בשריר (גליקוגן) ולאחר כ- 90 דקות יש ירידה משמעותית ביכולתו של הספורטאי. מחקרים הראו כי שימוש במקורות פחמימתיים (סוכרים) זמינים, כלומר כאלו המתפרקים מהר תורמים לשיפור יכולת הספורטאי הן בהישגים והן במשך הפעילות.
חומרים אחרים האובדים במהלך פעילות ארוכה הם מלחים שונים כגון נתרן ואשלגן. המשקאות האיזוטוניים נקראים כך משום שהמשקה מגיע בריכוז המתאים לספיגה אידאלית בגוף האדם ולא בריכוז כזה העלול לגרום לאי נוחות במערכת העיכול ובכך לפגום ביכולת להמשיך בפעילות, וכמובן הוא מכיל סוכרים ומלחים בכמות שהוכחה כנדרשת לספורטאי.
 
המשקה האיזוטוני מכיל (ל 240 מ"ל = כוס)
* 6-8% של פחמימות זמינות (מתפרקות מהר) , יש לזכור כי בכל מיץ רגיל ממוצע יש בערך פי 2 מריכוז זה !
* כ- 5% נתרן
* כ- 1% אשלגן
 
ניתן לרכוש משקאות איזוטוניים מוכנים בבקבוק או להכין בבית מאבקה מוכנה. לרוב רכישה זו יקרה יחסית, אך למתאמן רציני זה בדרך כלל לא שיקול משמעותי. ניתן גם להכין משקה איזוטוני לבד על ידי דילול מיץ רגיל (50% דילול במים) והוספת כמות מלח מתאימה.
 
זיכרו כי השימוש במשקאות ספורט איזוטוניים משמעותי רק באימונים אירוביים הנמשכים מעל שעה ומומלץ לצרוך בערך כוס של משקה כל 20 דקות מעבר לשעת האימון הראשונה.
 
  
  
 אימון נעים !!
 
 
פורסם אוקטובר 2011 - דודי לביא דיאטן קליני וספורט