למגזין המקוון - לחצו כאן
קבוצות קיימות ועתידיות - לחצו כאן

שנת 2011

חדשות ועדכונים

קבוצות
לחצו כאן בכדי להתעדכן בקבוצות העומדות להיפתח או בקבוצות קיימות
חדשות תזונת ספורט
לחצו כאן וקיראו על חדשות תזונת ספורט

הרשמה למגזין המקוון

גליון ספטמבר

הדפסת דף זה
 
.
צריכת מלח מגבירה סיכון לתחלואה קרדיווסקולרית ולשבץ
 
מטרת המחקר להעריך את הקשר בין כמות המלח הנצרכת באוכלוסייה להארעות של שבץ או תחלואה קרדיווסקולרית (לב וכלי דם). במחקר זה בוצעה סקירה שיטתית והצלבה של תוצאות מחקרים שפורסמו בין השנים 1966-2008. בסקירה נכללו מחקרים במבוגרים שבחנו את צריכת המלח והשפעתה על שבץ או תחלואה קרדיווסקולרית. כל המחקרים היו לתקופת מעקב של שלוש שנים לפחות.
סה"כ נותחו בסקירה 13 מחקרים רבי משתתפים. צריכת מלח בכמות גדולה יותר נמצאה בקורלציה עם סיכון גדול יותר לשבץ ולתחלואה קרדיווסקולרית, הקשר בין צריכת מלח לשבץ ולתחלואה קרדיווסקולרית התחזק ככל שההבדלים בצריכת המלח היו גדולים יותר ומשך תקופת המעקב ארוך יותר.
 
מסקנת החוקרים הייתה כי צריכת מלח בכמות גדולה נמצאת בקורלציה עם סיכון מוגבר לשבץ ולתחלואה קרדיווסקולרית בצורה משמעותית סטטיסטית. בשל אי דיוקים במדידות צריכת המלח במחקרים השונים, ניתן להניח כי ההשפעה אף גדולה יותר במציאות.
 
ממצאים אלו מחזקים את יעילותה של הפחתה משמעותית בצריכת המלח באוכלוסייה למניעת תחלואה קרדיווסקולרית.
 
 
 
BMJ 2009; 339:b4567
 
הדפסת דף זה
.
 
 
 
 
חסר שעות שינה מגביר סיכון להשמנה בילדים
 
מחקר שנערך בניו זילנד וכלל 244 ילדים בוצע במטרה לבדוק האם יש קשר בין שינה מופחתת להבדלים בהרכב הגוף ולסיכון לעודף משקל בילדים צעירים.
 
תקופת המעקב נמשכה מגיל 3 ועד גיל 7 ובתקופה זו נבדקו: BMI (יחס גובה-משקל), מסת שומן, ומסת גוף שאיננה כוללת שומן (fat-free mass). בנוסף בדקו החוקרים גם את רמת הפעילות הגופנית ומשך השינה, תזונה (צריכת פירות וירקות לעומת מאכלים שאינם מאבות המזון), צפייה בטלוויזיה, וגורמים משפחתיים (BMI והשכלה של האם, משקל הלידה, עישון במהלך ההריון) שנבדקו באמצעות שאלון.
 
מתוצאות המחקר עולה כי כל שעת שינה נוספת בגילאי 3-5 תורמת להפחתה של 0.48 ב-וקיים סיכון מופחת בכ- 40% לעודף משקל בגיל 7.
  
לסיכום, נמצא כי ילדים צעירים שאינם ישנים מספיק שעות מצויים בסיכון מוגבר לעודף משקל, גם לאחר שהוצאו מן ההשוואה גורמים מבלבלים שונים. עלייה זו במשקל נובעת מהצטברות שומן מוגברת בשני המינים, ולא מהצטברות מסת גוף שאינה מורכבת משומן.
 
Longitudinal analysis of sleep in relation to BMI and body fat in children: the FLAME study
Carter P.J. et al
BMJ 2011; 342:d2712