למגזין המקוון - לחצו כאן
קבוצות קיימות ועתידיות - לחצו כאן

שנת 2012

חדשות ועדכונים

קבוצות
לחצו כאן בכדי להתעדכן בקבוצות העומדות להיפתח או בקבוצות קיימות
חדשות תזונת ספורט
לחצו כאן וקיראו על חדשות תזונת ספורט

הרשמה למגזין המקוון

גליון ספטמבר

הדפסת דף זה
  
 
 
הקשר בין אימון משקולות ואימון אירובי לסיכון לסוכרת בגברים
 
אימון גופני באמצעות משקולות ותרגילים אירוביים (כל סוג אימון בנפרד) קשורים באופן מובהק לסיכון מופחת לסוכרת סוג 2 בגברים, והתועלת אף גדולה עוד יותר כאשר משלבים את שתי שיטות האימון ביחד.
 
החוקרים ניתחו מידע מתוך מחקר מעקב שבו השתתפו למעלה מ-51,000 אנשי מקצועות בריאות שהיו בגילים 40-75 בתחילת המעקב ב-1986. המשתתפים מילאו שאלון שבו פירטו הרגלי תזונה, מחלות, פעילות גופנית, גובה, ומשקל. משנת 1990 השאלונים כללו תאור היקף פעילות גופנית מכל הסוגים וכן הרגלי צפייה בטלויזיה. החוקרים ניתחו מידע זה עבור משתתפים שאובחנו כחולים בסוכרת סוג 2 מאז מילוי השאלונים ב-1990 ועד ינואר 2008 .
 
אנשים שדיווחו על הסטוריה של סוכרת, אוטם שריר הלב, תעוקת חזה, ביצוע ניתוח מעקפים ומצבי לבביים אחרים הוצאו מהמחקר, כך שקהל המשתתפים במחקר היה 32,000 . המשתתפים חולקו ל-4 קטגוריות בהתבסס על משך הזמן בדקות של קיום פעילות אירובית בשבוע במאמץ בדרגה בינונית לפחות: 0, 1-59, 60-149 ומעל 150 דקות לשבוע.  באופן דומה בוצעה חלוקה עבור גברים שהתאמנו בהרמת משקולות.
 
במהלך כ-508 אלף שנות מעקב אדם (לאורך 18 שנה) , דווח על 2,278 מקרים של סוכרת סוג 2.
 
בהשוואה לגברים שלא דיווחו על אימון משקולות בתחילת המחקר, גברים שביצעו לפחות 150 דקות בשבוע אימון משקולות גם ביצעו יותר פעילות אירובית, ונטו לצרוך דיאטה בריאה יותר, שתו פחות אלכוהול ונטו פחות לעשן ולצפות בטלויזיה.
 
- גברים שביצעו אימון משקולות של בין 1-59 דקות לשבוע היו בעלי סיכון נמוך יותר לסוכרת בכ- 12% בהשוואה לאלו שלא קיימו כל פעילות גופנית.
 
- גברים שביצעו בין 60-149 דקות של אימון משקולות בשבוע היו בסיכון נמוך בכ- 25%.
 
- נבדקים שביצעו אימוני משקולות מעל 150 דקות בשבוע היו בסיכון מופחת לסוכרת בכ- 34%.
 
- באופן דומה שיעורי הסיכון לגברים שקיימו פעילות אירובית היו 7% פחות, 31% פחות ו- 52% פחות בהתאמה בהשוואה למי שלא ביצע פעילות כלל.
 
גברים שביצעו מעל 150 דקות בשבוע של אימון משקולות ו-150 דקות בשבוע פעילות אירובית היו בסיכון נמוך בכ- 59% לפתח סוכרת בהשוואה לכאלו שלא התאמנו כלל !
 
החוקרים מסכמים כי תוצאות אלה תומכות בכך שאימון משקולות עשוי להוות חלופה חשובה לכאלה שיש להם קושי בביצוע פעילות אירובית, אך שהשילוב של פעילות אירובית עם אימון משקולות נמצאה כזו שנותנת את התועלת הרבה ביותר במניעת סוכרת.
 
 
Arch Intern Med. Published online August 6, 2012
 
 
הדפסת דף זה
 


 
רמות סוכר בצום בטווח העליון של הנורמה והסיכון למחלות לב וכלי דם
  
במאמר חדש שפורסם בכתב העת American Heart Journal פורסמו תוצאות מחקר חדש מהן עולה קשר בין סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם ובין ערכי סוכר בדם בטווח העליון של הנורמה. 
 
ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סוכרת והפרעה במטבוליזם הסוכר מלווים בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם. עם זאת, עדיין לא ברור אם רמות סוכר עשויות לנבא את הסיכון למחלות לב וכלי דם בחולים ללא סוכרת. המטרה העיקרית של המחקר הנוכחי הייתה להעריך אם רמות סוכר בדם בצום, בטווח התקין של הנורמה, קשורות בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם בנבדקים בריאים. 
 
החוקרים אספו דגימות דם, ממצאי בדיקת גופנית ומידע רפואי ונתונים אודות אורח החיים של כ-10,000 גברים ונשים. בכל המשתתפים במחקר ערכי הסוכר בדם בצום עמדו על מתחת ל-100 מ"ג/דצ"ל או בטווח 100-125 מ"ג/לצד"ל ללא מחלות לב וכלי דם. המשתתפים עברו בדיקות לאיתור מחלת לב באמצעות מבחן מאמץ. יעדי הסיום העיקריים של המחקר כללו מחלת לב או דיווח על מחלת כלי דם של המוח.
 
החוקרים מדווחים על 1,119 מקרים חדשים של מחלות לב וכלי דם שאירעו במהלך מעקב ממוצע של 4.3 שנים. המשתתפים עם רמות סוכר בצום בטווח העליון של הנורמה (95-99 מ"ג/דצ"ל) היו בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם בהשוואה לאלו עם רמות סוכר מתחת ל-80 מ"ג/דצ"ל.  מניתוח הנתונים עלה כי ישנו סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם עם עליה ברמות סוכר בדם בצום בטווח הערכים התקין.
  
החוקרים כותבים כי רמות סוכר בדם בצום עשויות לסייע בזיהוי מטופלים בריאים למראה, עם הפרעות מטבוליות מוקדמות, המצויים בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, עוד לפני התקדמות למצב קדם-סוכרת וסוכרת גלויה.
 
  
Am Heart J. 2012;164(1):111-116