למגזין המקוון - לחצו כאן
קבוצות קיימות ועתידיות - לחצו כאן

מאכל החודש

חדשות ועדכונים

קבוצות
לחצו כאן בכדי להתעדכן בקבוצות העומדות להיפתח או בקבוצות קיימות
חדשות תזונת ספורט
לחצו כאן וקיראו על חדשות תזונת ספורט

הרשמה למגזין המקוון

ינואר

 
דג הטונה ידוע כמכיל כמוויות יפות של חלבון, כמויות נמוכות של שומן רווי וקלוריות וכן כמויות יפות של אומגה 3. דג הטונה הוא אחד מן הנפוצים בעולם ונמכר בעיקר בצורתו המשומרת. הטונה נפוצה בעיקר ב- 2 סוגים:
1. "לבנה" (White) המתייחסת לזן Albacore.
2. "בהירה" (Light) המתייחסת לאחד או כמה מן הזנים: Skipjack, Yellowfin, Tongol.
 
 
ניתן למצוא את הטונה משומרת במים או בשמן. רצוי לצרוך את הטונה המשומרת במים מטעמי קלוריות ואיכות השמן , אך במידה ושמן זה משמש כחלק מן הארוחה ניתן גם להשתמש בטונה שעברה סחיטה טובה של השמן. כמובן שרצוי להשתמש בשמן איכותי יותר במידה ומכינים ארוחה מסודרת מן הטונה.
החברות האיכותיות יותר מועדפות משום שמרקם בשר הטונה יציב יותר משום שהדג משומר בעודו נא ומחומם פעם אחת בלבד. באיכויות נמוכות יותר בשר הטונה מחומם פעמיים: פעם ראשונה כאשר הדג שלם בכדי שיהיה קל להפריד הבשר מן העצמות ופעם שנייה לאחר השימור.
  
ערכים תזונתיים ל- 100 גרם טונה בשמן (לאחר סינון)
אנרגיה: 194 קל'
חלבון: 26 גרם
פחמימות: 0 גרם
שומנים: 10 גרם
שומן רווי: 1.6 גרם
כולסטרול: 50 מ"ג
נתרן: 500 מ"ג
 
תכולת כספית
טונה לבנה מכילה בממוצע פי 3 כספית מטונה בהירה.חשוב לדעת שתהליך השימור עצמו אינו תורם לתכולת הכספית. רוב החברות הגדולות לשיווק דג הטונה כפופות לבדיקות של גופים העוסקים בשימור הטבע והדיג וגם על בקרות של מתכות רעילות בדגה.
מחשש להצטברות מתכות בגוף, ה- FDA האמריקאי ממליץ להגביל את צריכת הדגים דלי הכספית לכ- 1/3 ק"ג לשבוע עבור נשים הרות, מניקות ולילדים ואת הצריכה של דגים עתירי כספית (טונה לבנה, סטייק טונה) לצריכה של 1/6 הק"ג (כ- 170 גרם) בשבוע.
 
דג הטונה מהווה מקור מצוין לאומגה-3 התורמת לבריאות הלב, המוח, משמשת כחומר אנטי סרטני ועוד אפקטים בריאותיים משמעותיים. בשר הטונה מכיל גם סלניום (חומר נוגד חמצון) וויטמינים ממשפחת B. בכדי ליהנות מכמות מספקת של אומגה 3 מומלץ לצרוך 2 מנות לשבוע שהם כ- 170 גרם.
 
סטייק טונה נמכר לרוב טרי או קפוא. סטייקים אלו עדינים ורצוי לצרוך אותם קרוב ככל האפשר לרכישה. שמירה של דג הטונה במקרר מחייבת קירור הולם: יש להניח את הבשר על שכבת קרח במקום הקר ביותר במקרר.
 
 ניתן לשלב טונה במגוון מנות הגשה: כקציצות, בכריכים, לסלטים, מוס ועוד. לפניכם מתכון פשוט וטעים לקציצות טונה.
 
בתאבון !