למגזין המקוון - לחצו כאן
קבוצות קיימות ועתידיות - לחצו כאן

שנת 2012

חדשות ועדכונים

קבוצות
לחצו כאן בכדי להתעדכן בקבוצות העומדות להיפתח או בקבוצות קיימות
חדשות תזונת ספורט
לחצו כאן וקיראו על חדשות תזונת ספורט

הרשמה למגזין המקוון

גליון יולי

הדפסת דף זה
 

 
 
 
השמנה ומחסור בויטמין D עשויים לתרום להגברת הסיכון לסוכרת
 
 
מחסור בויטמין D והשמנה הם גורמי סיכון בלתי תלויים לתנגודת לאינסולין וסוכרת. במחקר הנוכחי לנבדקים שמנים שהיו בעלי רמות ויטמין D תקינות היה סיכון מוגבר של פי 20 לפתח תנגודת לאינסולין ביחס לאוכלוסיה הכללית בעוד שלשמנים עם מחסור בויטמין D היה סיכון של פי 32 לפתח את התנגודת. עדיין לא ברור האם ההשמנה גורמת למחסור בויטמין D או להיפך. ויטמין D נצבר ברקמות השומן וכך נמנע מהגוף להשתמש בו. כתוצאה מכך אנשים בעלי משקל עודף נמצאים באופן אוטומטי בסיכון גבוה למחסור בוטמין. מחסור בויטמין D נמצא קשור למספר בעיות בריאותיות ובכללן סוכרת, שבצים, דכאון, דמנציה ועוד.
 
המחקר הנוכחי בדק את הקשר בין רמות ויטמין D ותנגודת לאינסולין ב 5806 נבדקים. מתוצאות המחקר ובגלל אופיו, לא ניתן היה לדעת אם תוספת של ויטמין D משפרת את הבעיה, אך מחקרים עתידיים שיבדקו נושא זה עשויים למצואפ פתרון זול ופשוט לעניין במידה ותוספת הויטמין תשפר התנגודת לאינסולין.
 
עם זאת, ראוי לציין כי תוספת מוגזמת של ויטמין D עלולה לגרום לבעיות כגון עייפות וחולשה כך שיש להיזהר במתתן התוספים ללא בקרה. כמו כן חשוב לומר כי מחסור בויטמין D הוא רק גורם סיכון אחד מני רבים לסוכרת ולכן השלמתו צריכה להיות רק חלק מן האסטרטגיה לטיפול ומניעת המחלה.

 
S. M. Kabadi, B. K. Lee, L. Liu. Joint Effects of Obesity and Vitamin D Insufficiency on Insulin Resistance and Type 2 Diabetes. Diabetes Care, 2012
 
הדפסת דף זה
 

 
 
 
סיבולת לב-ריאה ושיעורי ההישרדות בטווח ארוך של מבוגרים בסיכון נמוך
 
בכתב העת Journal of the American Heart Association מדווחים חוקרים על ממצאי מחקר חדש מהן עולה קשר בין סיבולת לב-ריאה ובין ירידה משמעותית במחלות לב וכלי דם בטווח הארוך בנבדקים בסיכון נמוך. המחקר כלל גברים ונשים בגילאי 30-50, שעברו בדיקה רפואית בתחילת המחקר, בין השנים 1970-1983. החוקרים התמקדו במשתתפים בסיכון נמוך למחלת לב כלילית, בתחילת המחקר וללא היסטוריה של סוכרת.  סיבולת לב-ריאה נקבעה על-סמך מבחן מאמץ מדורג באמצעות הליכון.
 
במהלך תקופה ממוצעת של 27 שנים, 15% מהנבדקים בכושר ירוד (חמישון 1), בהשוואה ל-6% מאלו בכושר גבוה (חמישון 5) הלכו לעולמם. הנתונים הראו כי עלייה בכושר בתחילת המחקר לוותה בירידה בתמותה וגם בתמותה עקב מחלות לב וכלי דם. החוקרים מדווחים על ירידה משמעותית בסיכון למחלות לב וכלי דם עם עליה בחמישון סיבולת לב ריאה, כך שבאלו בכושר גבוה תועדו שיעורי התמותה הנמוכים ביותר לאחר שלושים שנים בהשוואה לאלו בכושר ירוד.
 
החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר בין סיבולת לב-ריאה ובין ירידה מובהקת סטטיסטית בשיעור מחלות לב וכלי דם בטווח הארוך, בנבדקים המוגדרים ככאלו בסיכון נמוך. מהנתונים עולה כי יש לשקול התערבויות מניעתיות לשיפור סיבולת לב-ריאה, גם במבוגרים בסיכון נמוך, לשיפור שיעורי ההישרדות ללא מחלות לב וכלי דם.
 
  
J Am Heart Assoc. 2012