למגזין המקוון - לחצו כאן
קבוצות קיימות ועתידיות - לחצו כאן

שנת 2011

חדשות ועדכונים

קבוצות
לחצו כאן בכדי להתעדכן בקבוצות העומדות להיפתח או בקבוצות קיימות
חדשות תזונת ספורט
לחצו כאן וקיראו על חדשות תזונת ספורט

הרשמה למגזין המקוון

גליון נובמבר

הדפסת דף זה
 
 
 
 ליקוריץ - ממתק או מזיק ?!
 
ה- FDA בארה"ב פרסם לאחרונה אזהרה בריאותית לגבי אחד הממתקים הותיקים והאהובים העשויים מצמח הליקוריץ, הכל לקראת חג ה-  Halloween (ליל כל הקדושים) המתאפיין באכילה מרובה של ממתקים.
 
הארגון מזהיר כי אכילה של כ- 50 גרם ומעלה של ליקוריץ שחור ליום למשך שבועיים ומעלה עשויה לגרום לפגיעה בקצב הלב (אריתמיה). צמח זה מכיל מרכיב הנקרא גליציריזין, חומר זה הוא הגורם המתוק בצמח אך הוא גם האחראי לתופעות הלוואי האופייניות של הצמח: אגירת נוזלים ואיבוד אשלגן. תופעות אלו גורמות לעלייה בלחץ הדם, אי סדירות בקצב הלב, בצקות ואף לאי ספיקת לב במקרים קיצוניים.
 
חשוב לומר כי רמות האשלגן חוזרות מהר למצב תקין עם הפסקת אכילת החומר וללא השפעות בריאותיות ארוכות טווח. נכון להיום אין די הוכחות לכך שלצמח הליקוריץ השפעה משמעותית על כל בעיה בריאותית כלשהי וזאת למרות שלאורך שנים רבות נחשב ברפואה העממית כצמח המסייע לטיפול באולקוסים, צרבות, ברונכיטיס וכד'.
 
הליקוריץ משמש להמתקה וכממתק ובשוק התוספים ניתן למצוא גם ליקוריץ שחור ללא החומר הבעייתי (גליצריזין) ואז יקרא Deglycyrrhizinated Licorice או DGL.
 
המלצת הארגון היא שלא משנה מה גילך, אל תאכל כמות גדולה של ליקוריץ שחור בבת אחת. במידה ואכלת כמות גדולה מן הצמח ומופיעה תחושה של בעיות בקצב לב או חולשת שרירים יש להפסיק לאכול מן הצמח ולגשת מיד לעזרה רפואית. בנוסף, הליקוריץ עשוי להיקשר למספר תרופות, צמחי מרפא ותוספי תזונה. חשוב להתייעץ עם איש מקצוע לגבי אינטראקציות עם תרופות או תוסף תזונה ספציפיים.
 
 
הדפסת דף זה
 
 
השמנה ויזואלית
 
 
 
 
 
באפריל 2011 כ- 100 סטודנטים בארה"ב מילאו עמודי ענק עם פחיות שתייה למחזור, העמודים היוו חלק מגרף המסמל את מידת ההשמנה בארה"ב לאורך העשורים האחרונים. בעשורים האחרונים עלה אחוז השמנים בארה"ב בצורה משמעותית מאד: מכ- 15% בשנות ה-80 עד לכ- 34% כיום. כמו כן, צריכה של משקאות ממותקים הוכפלה תוך 3 עשורים !  בארה"ב צורכים ביום בממוצע כ- 200-300 קלוריות יותר ממשקאות ממותקים בהשוואה לצריכה לפני 30 שנים.
אמריקאי ממוצע צורך כ- 190 ליטרים של משקאות ממותקים בשנה שהם כ- 18 ק"ג סוכר השווים לכ- 72.000 קלוריות !!!
 
האם הצריכה המוגברת הזו מתרחשת ללא סיבה ? כנראה שלא...מחקרים מראים כי ישנו קשר ישיר בין ההשמנה בעשורים האחרונים לצריכה של משקאות מוסג זה. הפרוייקט שמציגים הסטודנטים בא להמחיש כמה שתיית של משקאות קלים קשורה בגדילת היקף המתוניים, דבר הגורר תחלואת לב, סוכרת ומחלות אחרות.
 
מארגני האירוע חושבים כי על כל אדם לשקול היטב כל כוס של שתייה מתוקה ולחשוב כמה כל כוס תורמת להשמנה באוכלוסיה הכללית (וכמובן של עצמו).